O nás

Art-y-šok nebo Artyšok

Jsme obojí. Nejen jako slovní hříčka, ale především spojení kontrastů v něco nečekaného. Něco, co může stavět základy na osvědčených principech, ale vrcholí fenoménem, který kdesi v hloubi duše dobře známe, přesto jsme si ho předtím nedokázali představit.

Artyšok znamená malé kreativní studio. Vlastně dvě kamarádky, které si pořád hrají jako kdysi v dětství, teď však hlavně navenek, ale především designérky s hlavou otevřenou, neohraničenou převzatými idejemi nebo konkrétním společenským proudem. Chtějí dávat starým věcem novou duši, vyprávět jimi příběhy a všemu imaginárnímu z říše fantazie vtělovat hmotnou podobu. A to nejen pro radost. Také proto, aby pomohly zákazníkům rozmanitého spektra klientů vidět a vnímat obchodní značku či produkt, nechaly rozkvést zajímavý projekt nebo zviditelnily společenskou událost. A mají na to své tajné zbraně osvědčené léty praxe v designu a merchandisingu. Navíc o některé z nich se s vámi nebojí podělit.

Naše cesty začaly na Ostravsku. Odtud pocházíme, abychom se podobně, jak se proměňuje z ryze průmyslového v kulturní a zábavný náš rodný kraj, kterým se stále necháváme inspirovat, nakonec našly v hlavním městě. Tam se dnes realizujeme v tom, co se nám každé zvlášť rodilo dlouho v hlavách nebo na skicáku. Přeměňovat strnulé, šablonovité nebo obvyklé do pestrého a nápaditého a spojovat zdánlivě nesourodé v plnohodnotné, funkční a originální, stejně jako vznikl i náš název nebo jak se protnuly naše profesní a životní dráhy a spojily se v jeden tým.

Co umíme

Jedna, co se nebojí rozložit interiér na součástky a na místě ho znovu poskládat – od nejmenší nožičky prodejního pultu přes nápadité dekorace a efektivní rozmístění produktů až po monumentální konstrukce ve vitríně. Její doménou je také dokonalý styling prakticky čehokoliv, co může následně protnout svým precizním okem fotografky, aby pak výsledný materiál podpořil propagaci místa na tištěném nosiči nebo pro online média. O tom se ostatně můžete přesvědčit i na našem instagramu.

Naopak druhá zapíchne svůj tvůrčí pohled do nejrůznějších grafických programů, namodeluje rozmanité varianty návrhů nebo podklady pro prezentace klientům a svým duchem produktové a průmyslové designérky dá projektu technický rámec. S citlivostí na potřeby klienta pak obratně přepracuje cokoli, co se po diskuzi se zákazníkem do plánů ještě nevešlo. Esenciální pojítko pro každou instalaci.

Ačkoli jsme nakonec každá z trochu jiného těsta, spojuje nás týmový duch, který každý náš nápad žene v synergii kupředu. Při realizacích nás nic nepřekvapí, překvapení totiž bereme jako výzvu a živnou půdu pro naši kreativní práci. Pro lepší představu, jaké si klademe osobní tvůrčí laťky mimo naše zakázky, se můžete podívat na naši letošní Kreativní výzvu 23. Mimochodem poznali jste, která jsme která?

Jana Pomykačová

Pocházím z malého průmyslového města nedaleko Ostravy, poblíž něho jsem zasvětila i své studium výstavnictví a propagaci a položila základy své praxe orientované na práci mezi lidmi, které nastavily i můj pozdější profesní směr. Naučila jsem se vnímat věci z druhé strany, očima zákazníků, rozpoznávat jejich potřeby a pomáhat je systematicky naplnit.

Nadchnu se prostorem, baví mě v něm experimentovat a jsem ráda, když mám v realizacích volnou ruku. Na oplátku ale vím, jaké zákonitosti platí v prodejní etapě zboží nebo služeb. Každý produkt má na trhu své místo, stačí mu s ohledem na jeho individualitu definovat úderný obchodní koncept orientovaný na správnou cílovou skupinu. To je můj klíč k úspěchu a pro jeho dosažení mi dopomáhají též letité zkušenosti z merchandisingu v menších prodejnách, ale také retail designu a zahraničních školení u velkých řetězců. Žádná dekorace nebo detail neunikne mému pohledu, protože každý projekt je právě tak silný, jako je jeho nejslabší článek. Ve volném čase se věnuji stylingu a designu ve fotografii a své nabyté dovednosti přináším i do praxe visual merchandiserky a dekoratérky. A moje silná stránka? V práci jsem většinou neúprosná, a tak v sobě dovedu najít dostatek energie i ve chvílích, kdy by to ostatní už dávno vzdali.

Ing. Barbora Matlovičová

Na rozdíl od Jany nepatrně dříve narozená, zato původem přímo z Ostravy. I to může být důvodem, proč mě vždy přitahovala technika, průmyslový a produktový design, ačkoliv jsem ho nakonec vystudovala na vzdálenějším brněnském VUT. Už jsem zkrátka taková. Ráda cestuju za vzděláním a poznáním, během studií jsem strávila rok v Salzburku na Univerzitě aplikovaných věd a stejnou dobu pak putovala s přáteli napříč jižní Amerikou. Návštěvy ateliérů, festivalů, výstav nebo workshopů věnovaných designu mám nejen za své velké hobby, ale jsou pro mě především zásobárnou inspirace.

V Artyšoku působím jako technická hlava týmu, která nápadům dává směr a realizacím proces. Důležitého společníka pro mě představuje počítač a software, ve kterém denně tvořím. Ostatně jako profesionální grafička a designérka s dlouholetou praxí si nezadám s aktuálními digitálními trendy, ať už jde o návrhy a zpracování textu či tiskovin, webového obsahu, reklamních materiálů, obrázků nebo prostorových objektů. Ostatně takové projekty pro mě znamenají rutinu už od dob mých studií, vyžaduje to však nepřetržité vzdělávání a seberozvoj jak v oboru činnosti, tak v byznysu obecně. Naštěstí se tato má potřeba současně setkává i s osobní touhou, kterou se pokouším každou chvíli intenzivně naplňovat.

Co vám můžeme nabídnout

Máte malý krámek s belgickou čokoládou nebo potřebujete vyplnit výlohu v obchodním domě? Případně jste svůj prodejní koncept už zhotovili a potřebujete jen oživit prodejnu novým nábytkem nebo neotřelými dekoracemi a poradit s rozmístěním výrobků tak, aby se dobře prodávaly a zákazníci se k vám s nadšením vraceli? Nezastaví nás žádné téma, ať už nabízíte luxusní módní značku nebo třeba majetkové pojištění. Od nákresu v náčrtníku nebo profesionálních 3D návrhů přes propagační materiály, školení personálu nebo konzultace až po výrobu maket či skutečné instalace na místě a jejich následnou údržbu či proměnu v rámci definovaného prodejního cyklu. Jakkoliv je zkrátka třeba. 

Nesvazují nás postupy nebo vnitřní procesy jako u velkých designérských studií, máme prostor pro individuální řešení tak, aby výsledkem byl skutečný řemeslný originál s atraktivním nápadem, kterým se můžete odlišit od konkurence a získat na trhu výhodu. Anebo abyste se na konečné podobě mohli s námi v procesu výroby klidně i aktivně podílet. Už máte svoji představu, kterou byste chtěli přeměnit do prostoru, nebo potřebujete jen poradit? Napište si o schůzku nebo konzultaci, rády se vším pomůžeme. Pokud zatím nevíte, v čem konkrétně bychom mohly být přínosem přímo pro vás, inspirujte se třeba v našem portfoliu nebo zamiřte do sekce s přehledem služeb, určitě si vyberete.